HOME
Projekty domów parterowych
tel577 007 517
burger-menu

Co warto wiedzieć o domu wielorodzinnym?

3 grudnia 2019

Najczęstszym wyborem jest dom jednorodzinny, ale to nie jedyne z dostępnych rozwiązań. W przypadku rodzin wielopokoleniowym dobrym wyborem okazuje się być dom wielorodzinny. Jest to świetna opcja dla osób stawiających na praktyczność i funkcjonalność. Jest to porozpycha nie tylko dla inwestorów indywidualnych, ale też dla deweloperów. Każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego ze względu na ogromny wybór projektów domów wielorodzinnych.

Czym wyróżniają się projekty domów wielorodzinnych?

Jeśli ktoś ceni sobie bliskość z krewnymi i pragnie mieć ich na przysłowiowe wyciągnięcie ręki, to wybór domu wielorodzinnego będzie strzałem w dziesiątkę. Jest to świetna opcja dla dużych rodzin, szczególnie z dziećmi. Można w nich zamieszkać ze starszymi rodzicami, ale nie tylko. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sąsiadować z rodzeństwem czy innymi krewnymi. Niektórzy decydują się na domy wielorodzinne, gdyż chcą mieszkać blisko swoich przyjaciół, z którymi mają bardzo dobre stosunki. Wybór projektów jest bardzo duży, dzięki czemu możliwe jest znalezienie tego najlepiej dopasowanego do potrzeb i preferencji obu rodzin. Koszty związane z zakupem projektu i jego realizacją można podzielić po połowie. Zwykle wybór pada na dom dwurodzinny, którego średni metraż wynosi od 120 doi 150 metrów. Często wybór pada na dom z poddaszem użytkowym, ale nie brakuje też inwestorów ceniących sobie wariant piętrowy. Powierzchnia użytkowa domu dwurodzinnego wynosi co najmniej 110 m kw.

Wspólnie ale jednak osobno?

W zależności od wybranego projektu wejście może być wspólne i prowadzić do obydwu części. Możliwe jest umieszczenie jednego wejścia z dostępem do górnej kondygnacji (klatka schodowa), dzięki czemu obie rodziny zyskają większą prywatność i odrębność. Jeśli w jednej rodzinie jest większa liczba lokatorów, można zdecydować się na większy dom albo wybrać taki projekt, który ma bardziej rozbudowaną dolną kondygnację. W mniejszej części mogą zamieszkać przykładowo rodzice, a w większej młode małżeństwo z dziećmi. Wystarczy wyraźnie oddzielić wejścia do obydwu wydzielonych stref w budynku, aby obie strony były w pełni zadowolone.

• Każda strona współwłasności może samodzielnie dysponować swoim udziałem i to bez konieczności uzyskiwania zgody pozostałych właścicieli budynku.
• Każda ze stron może swobodnie rozporządzać posiadaną częścią domu. Ma prawo ją nawet odsprzedać.