HOME
Projekty domów parterowych
tel577 007 517
burger-menu

Czy wybór domu parterowego jest dobrym pomysłem?

8 marca 2020

Jeszcze kilkanaście lat temu domy tylko z parterem nie cieszyły się tak dużą popularnością jak teraz. Są najczęściej wybierane zaraz po budynkach z większą liczbą kondygnacji. Domy jednopoziomowe mają wiele zalet, przez co inwestorzy bardzo chętnie sięgają po ich projekty. Oczywiście każde rozwiązanie ma też swoje minusy, o których warto wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Bez wątpienia przeważają jednak plusy.

Co przemawia za wyborem domów parterowych?

Największą zaletą projektów domów parterowych jest to, że są tańsze od tych piętrowych i to na każdym etapie, jeszcze zanim przystąpimy do ich realizacji. Dla wielu inwestorów kwestie finansowe mają decydujące znaczenie. Co w takim razie wpływa na redukcję kosztów?

Domy parterowe mają mniej kosztowny strop. Jako że nie ma drugiej kondygnacji, nie trzeba sięgać po kosztowne materiały, gdyż strop nie będzie aż tak bardzo obciążony, jak ma to miejsce w przypadku domu piętrowego.
• Oszczędności można zobaczyć nie tylko na etapie budowy, ale też w późniejszej eksploatacji domu. Łatwiej i taniej jest ogrzać budynek, a jak wiadomo, koszty związane z ogrzewaniem pochłaniają co roku dużą część budżetu. W jednopoziomowych domach dużo łatwiej jest utrzymać stałą temperaturę i to w całym budynku. Problemem w piętrowych domach jest to, że na wyższych kondygnacjach jest chłodniej w okresie zimowym i dużo cieplej latem.
• Piętrowy dom jest bardzo komfortowy w użytkowaniu ze względu na to, że wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. Nie trzeba wchodzić kilkukrotnie w ciągu dnia po schodach - jest to duża wygoda przede wszystkim dla seniorów i większe bezpieczeństwo dla małych dzieci.
• W przypadku domów parterowych można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o kształt. Bryły mogą być łączone korytarzami.

Dom parterowy projekt nie jest wolny od wad?

Każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Podobnie jest z domami piętrowymi. Pomimo wielu zalet mają też pewne wady, o których warto pamiętać przy wyborze projektu. Konieczne jest posiadanie wystarczająco dużej działki. Powinna ona być też dobrze nasłoneczniona. Taki jednopoziomowy dom niezbyt dobrze sprawdza się na małych i wąskich działkach. Trzeba zadbać o to, aby dach był wystarczająco duży i wysoki, co wiąże się z niemałymi kosztami. Bardzo dobrze trzeba również przemyśleć układ pomieszczeń i aranżację wnętrz.