HOME
Projekty domów parterowych
tel577 007 517
burger-menu

Czym charakteryzują się domy góralskie?

16 kwietnia 2019

Domy góralskie, zwane również zakopiańskimi, to przedstawiciele wyjątkowego stylu architektonicznego. Unikalna bryła i wszechobecne drewno sprawiają, że emanują one niezwykłym ciepłem, przez co cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów - również tych, którzy z górami nie mają nic wspólnego. Poznaj wyznaczniki stylu góralskiego.

Jak powstał styl góralski?

Typowy styl góralski został opracowany przez Stanisława Witkiewicza pod koniec XIX w. Miał on łączyć elementy tradycyjnego podhalańskiego stylu z niezwykle modną ówcześnie secesją, tworząc podwaliny dla rozpoznawalnej architektury narodowej. Pierwsze domy w tym stylu powstały w Zakopanem, a następnie zaczął on rozprzestrzeniać się na okoliczne miejscowości. Dziś stylem góralskim inspirowanych jest wiele współczesnych projektów domów budowanych we wszystkich zakątkach kraju.

Co wyróżnia domy góralskie?

Ekspert od razu rozpozna inspiracje zakopiańskim stylem w  każdym projekcie. Tradycyjny dom góralski to:

Tradycyjne domy góralskie (link) buduje się z poziomych belek drewnianych, co dodaje konstrukcji uroku, a jednocześnie obniża koszty jej wzniesienia. Modyfikacja tradycyjnych rozwiązań góralskich są domy z bali, które zwykle mają o wiele prostsze bryły, jednak wykorzystują pewne założenia tego powstałego w XIX wieku stylu.

Czy warto zdecydować się na dom inspirowany stylem góralskim?

O ile typowe domy góralskie najlepiej prezentują się na Podhalu, to inspiracje ich stylem przewijają się w wielu współczesnych projektach. Czy warto się na nie zdecydować? Dom wzorowany na zakopiańskim to zwykle dwuspadowy dach, który tworzy na poddaszu klimatyczne skosy oraz drewniane elementy, które urozmaicają bryłę i dodają jej ciepła lub wręcz konstrukcja wykonana w całości z drewna. W połączeniu z obszerną werandą tworzy to budynek o niewątpliwie przyjaznym i przytulnym charakterze, przez co ten styl będzie idealny dla osób, które poszukują lekko nostalgicznego, bliskiego naturze projektu.